Chci krmit stravou B.A.R.F.

Pokud jste se rozhodli krmit stravou B.A.R.F., již jste udělali první krok k tomu, aby váš pejsek jedl zdravě a vyváženě. 

 Abyste pochopili celou podstatu barfování, je potřeba vědět, co to B.A.R.F. vlastně je.

 B.A.R.F. z anglického “Biologically Appropriate Raw Food” bychom mohli přeložit jako biologicky vhodná syrová strava nebo “Bones And Raw food” jako kosti a syrová strava. V principu se jedná o to krmit psy takovou stravou, kterou by své podstatě přirozeně jedli. Tak jako jejich vlčí předci. Strava, která je čerstvá, syrová a složená se zeleniny a masa.

 Barfování je přirozená, vyvážená a chutná cesta, jak dát vašim pejskům to nejlepší. Jedná se o tepelně neupravenou i upravenou stravu, která má bezesporu hned několik výhod. Pozitivní účinky má na kvalitu srsti a kůže. Syrová, nevařená i vařená strava poskytne pejskům všechny životně důležité látky. Barfování podporuje přirozenou imunitu a umožní vám individuálně přizpůsobovat krmnou dávku.

 Pokud se právě chystáte krmit vašeho pejska barfem, je potřeba znát pár důležitých informací:

 Při přechodu z granulí na barf se trávicí systém vašeho pejska bude chovat jinak, to je však naprosto v pořádku. Při přechodu se může objevit také průjem. Trávicí systém můžete uklidnit půldenní až jednodenní hladovkou. Pokud váš pejsek odmítá syrovou stravu, můžete mu maso pro začátek vařit. 

 Nejlepší metodou podle odborníků je přechod „ze dne na den“.  To znamená, že když se rozhodnete pro krmení masem, můžete vašemu pejskovi dát misku s masem a zeleninou prakticky hned.Pokud se rozhodnete pro barfování, měli byste krmit pouze masem, nikoliv míchat maso s granulemi! To by mohlo způsobit vašemu pejskovi vážné zažívací problémy.

 Přechod z granulí na masovou stravu může být u některých delší proces. Délka zvykání na masovou stravu závisí na mnoha faktorech - věk, zdravotní stav a potíže s trávením. Nejlepší čas pro krmení syrovou stravou je od štěňátka, to však nemění nic na tom, že můžete začít prakticky kdykoliv. 

 První týden barfování:

 V první týdnu barfování byste měli volit spíše dietnější masa, aby si váš pejsek postupně mohl zvyknout. Pro začátek je nejlepší maso kuřecí, krůtí či rybí maso. Vhodné je podávat maso 2 až 3 dny stejné, aby si mohl pejsek zvyknout. 

 Druhý týden barfování:

 V druhém týdnu můžete začít zařazovat libovější druhy masa a příloh. U štěňat do 6 měsíců lze pomaličku zařazovat měkké kuřecí kosti.

 Třetí týden barfování:

 Třetí týden je pro vašeho pejska zlomový. Můžete totiž začít přidávat tučnější masa a měkké kosti u dospělých a zdravých psů.

Čtvrtý týden barfování:

 V tomto týdnu můžete začít vašeho pejska krmit všemi druhy mas, vnitřnostmi, ovocem i zeleninou. Vše závisí na tom, jak si po celou dobu pejsek vedl. Barfování je zcela individuální, je zapotřebí vašeho pejska pozorovat a na základě zjištěných informací můžete přidávat či ubírat jednotlivé množství. 

Co by správně měla miska obsahovat?

 Maso: 30–60 % maso (svalovina)

Vnitřnosti: 20–40 % vnitřnosti

Kosti: 10–20 % kosti 

Zelenina, ovoce a byliny: 10–20 % 

Běžně aktivní pes potřebuje cca 30 % svaloviny, štěňata v době růstu však potřebují více energie, doporučuje se tedy dávat štěňatům více svaloviny a hodnotných tuků (40-60%).

Do misky je důležité přidat také vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Z vnitřností lze podávat játra, ledviny, srdce, plíce a žaludky.

 Do jídelníčku bychom měli zařadit také dršťky, které obsahují zbytky natrávené potravy. Zelené dršťky obsahují drobné bakterie, které navíc pomáhají trávení. Dršťky podáváme 2–3 x týdně.

 Co se týče zeleniny ta by měla být rovněž vyvážená. Doporučujeme tyto poměry:

 50 % zelená listová – Hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.

 30 % ostatní zelenina – Mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné

 20 % ovoce – Jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).

 Do misky můžete také přidat doplňky v podobě olejů (lososový, lněný, konopný, ostropestřec), které pomáhají při trávení syrového masa. Každý z olejů má pak svůj individuální účinek. Na misku s masem můžete přidat lžičku pivovarských kvasnic, kelpy, sušených skořápek či jiných minerálních prvků. Vše si individuálně nastavíte podle potřeb vašeho pejska. 

 Pokud dodržíte všechna tato pravidla, váš pejsek dostane opravdu to nejlepší! Barfování se zdá na první pohled velice složité a finančně nákladné. Opak je však pravdou. Syrová strava s sebou nese spousty výhod a hlavně pomáhá při některých onemocněních.